Čo je bariérová opcia?
Bariérová opcia je špecifický druh finančného derivátu, ktorý patrí medzi opcie. Jej charakteristickým znakom je existencia bariéry, ktorá určuje splatnosť alebo nesplatnosť opcie. Táto bariéra je vopred stanovená a týka sa hodnoty podkladového aktíva.
Typy bariérových opcií
Existujú dva základné typy bariérových opcií: knock-in a knock-out.
Knock-in opcia sa stáva splatnou až v prípade, keď hodnota podkladového aktíva dosiahne alebo prekročí stanovenú bariéru. Do tej doby je táto opcia nesplatná a nemá žiadnu hodnotu.
Naopak, knock-out opcia je opcia, ktorá je pôvodne splatná, ale stráca svoju splatnosť (a tým pádom aj hodnotu), keď hodnota podkladového aktíva dosiahne alebo prekročí stanovenú bariéru.
Výhody a nevýhody bariérových opcií
Bariérové opcie sú obľúbené hlavne pre ich flexibilitu a možnosť prispôsobiť sa konkrétnym potrebám investorov. Umožňujú špecifikovať riziko a prípadný zisk omnoho presnejšie ako tradičné opcie. Vďaka tejto flexibilite môžu byť bariérové opcie lacnejšie v porovnaní s tradičnými opčnými kontraktmi.
Na druhej strane, vzhľadom na komplexnú štruktúru a závislosť od viacerých faktorov môže byť hodnotenie bariérových opcií zložitejšie. Investori by mali mať hlboké pochopenie pre mechanizmus fungovania týchto nástrojov a byť si vedomí všetkých rizík spojených s ich obchodovaním.
Záver
Bariérové opcie predstavujú zaujímavý nástroj pre investičnú stratégiu a môžu priniesť významné výhody v porovnaní s tradičnými opčnými kontraktmi. Avšak ako každý finančný nástroj, aj bariérové opcie nesú svoje riziká a vyžadujú si dôkladné pochopenie a analýzu pred ich využitím v investičnom portfóliu.
Opcia, ktorá začne (resp. prestane) byt splatná až po dosiahnutí určitej vopred stanovenej bariéry (väčšinou určitej hodnoty podkladového aktíva). V prípade, ak po dosiahnutí bariéry opcia nadobúda splatnosť, jedná sa o knock-in opciu. Naopak knock-out opcia stráca svoju splatnosť vtedy, ak hodnota podkladového aktíva dosiahne svoju bariéru.