Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA)
Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA) je jedným z kľúčových nástrojov medzinárodnej environmentálnej politiky na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja. V Slovenskej republike je EIA vykonávané od roku 1994, kedy vstúpil do platnosti zákon NR SR č. 127/1994 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Tento proces predstavuje účinný preventívny systém, ktorý vychádza z prognózy a hodnotenia očakávaných vplyvov, či už negatívnych alebo pozitívnych, plánovaných činností na životné prostredie.
EIA zohľadňuje rôzne aspekty životného prostredia, vrátane ovzdušia, vody, pôdy, biodiverzity a ďalších prvkov, ktoré môžu byť ovplyvnené projektmi alebo činnosťami. Hlavným cieľom EIA je identifikovať a minimalizovať potenciálne negatívne vplyvy na životné prostredie a ľudské zdravie, ktoré môžu vyplynúť z týchto aktivít. To zahŕňa aj zhodnotenie alternatívnych riešení a možností, ktoré by mohli mať menší environmentálny dosah.
Jedným z kľúčových aspektov EIA je zapojenie verejnosti do procesu. Verejnosť má právo byť informovaná o plánovaných projektoch a činnostiach, ktoré by mohli ovplyvniť životné prostredie v jej oblasti. Má tiež právo vyjadriť svoje obavy a názory a podieľať sa na konzultáciách a verejných vypočutiach.
EIA proces zahŕňa nasledujúce kroky:
- Identifikácia projektu alebo činnosti, ktorá je predmetom hodnotenia.
- Zhromažďovanie informácií o plánovanom projekte a jeho možných vplyvoch na životné prostredie.
- Prognóza a hodnotenie týchto vplyvov vrátane identifikácie rizík a alternatívnych riešení.
- Verejné konzultácie a zapojenie zainteresovaných strán.
- Príprava hodnotiacej správy, ktorá obsahuje výsledky EIA.
- Rozhodovací proces a vydanie povolenia na realizáciu projektu s ohľadom na environmentálne aspekty.
- Monitorovanie a hodnotenie vplyvov projektu na životné prostredie po jeho dokončení.
EIA má významný vplyv na rozhodovací proces v oblasti investícií a projektovania, a to nielen v oblasti ekonómie životného prostredia, ale aj v sociálnej a hospodárskej oblasti. Pomáha zabezpečiť, aby rozvoj a rast boli v súlade s ochranou životného prostredia a udržateľným rozvojom pre budúce generácie.
(eia) – Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA) je považované za jeden z hlavných nástrojov medzinárodnej environmentálnej politiky na uskutočňovanie trvalo udržateľného rozvoja. V Slovenskej republike sa posudzovanie vykonáva od roku 1994, kedy vstúpil do platnosti zákon NR SR č. 127/1994 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Predstavuje účinný preventívny systém, ktorý vychádza z prognózy a hodnotenia očakávaných vplyvov (negatívnych i pozitívnych) plánovaných činností na životné prostredie (napr. posudzovanie zámerov stavieb alebo zariadení). Dôležitým aspektom je verejnosť ako účastník procesu posudzovania.