Ukazovateľ Sharpa: Meranie Výnosu voči Riziku v Investíciách
Ukazovateľ Sharpa, ktorého vzorec vytvoril laureát Nobelovej ceny Bill Sharpe, je dôležitým nástrojom pre meranie efektívnosti investícií. Ukazuje vzťah medzi výnosmi a rizikom, konkrétne meria nadmerný výnos na jednotku rizika. Ukazovateľ Sharpa sa používa na hodnotenie, či investor dosahuje dostatočný výnos vzhľadom na riziko, ktoré prijíma.
Výpočet Ukazovateľa Sharpa
Ukazovateľ Sharpa sa vypočítava ako pomer priemerného ročného nadmerného výnosu investície k riziku spojenému s touto investíciou. Vzorec pre výpočet je následovný:
Ukazovateľ Sharpa = (Priemerný ročný nadmerný výnos – Výnos bezrizikového aktíva) / Štandardná odchýlka ročných nadmerných výnosov
V tomto vzorci:
- Priemerný ročný nadmerný výnos predstavuje priemerný výnos investície, ktorý prekračuje výnos bezrizikového aktíva.
- Výnos bezrizikového aktíva zvyčajne reprezentuje výnos z bezpečných investícií, ako sú 90-dňové pokladničné poukážky.
- Štandardná odchýlka ročných nadmerných výnosov meria kolísanie výnosov investície od jedného obdobia k druhému. Vyjadruje riziko spojené s touto investíciou.
Použitie Ukazovateľa Sharpa
Ukazovateľ Sharpa pomáha investorom posúdiť, či investícia ponúka primeraný kompenzačný výnos za prijaté riziko. Čím vyšší je Ukazovateľ Sharpa, tým lepšie je hodnotená investícia z hľadiska vzťahu medzi rizikom a výnosom. Vyšší Ukazovateľ Sharpa naznačuje, že investícia dosahuje vyšší výnos na jednotku rizika.
Je dôležité mať na pamäti, že Ukazovateľ Sharpa nie je jediným kritériom na hodnotenie investícií, a investor by mal brať do úvahy aj iné faktory, ako je dlhodobá stratégia a cieľ investície.
Záver
Ukazovateľ Sharpa je užitočný nástroj pre investičných odborníkov, ktorý pomáha hodnotiť efektívnosť investícií vzhľadom na riziko. Zohľadňuje vzťah medzi výnosom a rizikom, čo umožňuje investičným manažérom a investorom lepšie pochopiť, či sú ich investície vyvážené a ziskové.
Tento ukazovateľ, ktorého vzorec je vypočítaný laureátom Nobelovej ceny Billom Sharpom, poukazuje na vzťah výnosu a rizika, presnejšie povedané meria zvýšený výnos na jednotku rizika. Ukazovateľ sa určuje ako vzťah priemerného ročného zvýšeného výnosu fondu v porovnaní s výnosom bezrizikových investičných nástrojov (teda pokladničných poukážok s lehotou ich preplatenia 90 dní) voči štandardnej odchýlke (premenlivosti) zvýšenej výnosnosti fondu, ktorá odráža jej zmenu od jedného obdobia (napríklad mesiaca) k druhému. Čím je ukazovateľ Sharpa väčší, tým je vyššia historická výnosnosť fondu na jednotku rizika. Ukazovateľ Sharpa sa počíta na základe nasledovného vzorca: kde: – výnosnosť portfólia fondu – výnosnosť bezrizikového nástroja – priemerný zvýšený výnos portfólia vo vzťahu k výnosnosti bezrizikového nástroja – priemerná kvadratická odchýlka zvýšenej výnosnosti portfólia fondu Pre výpočet ukazovateľa Sharpa pre fondy, spoločnosť Morningstar používa priemernú výnosnosť 90 dňových pokladničných poukážok za 36 mesiacov a priemernú výnosnosť fondu za to isté obdobie. Rozdiel medzi ukazovateľom celkovej priemernej mesačnej výnosnosti fondu a priemernej mesačnej výnosnosti pokladničných poukážok predstavuje zvýšenú výnosnosť fondu. Potom sa vypočítava zvýšená výnosnosť fondu v ročnom vyjadrení tak, že mesačný výsledok sa vynásobí číslom 12. Potom sa táto hodnota delí na štandardnú odchýlku zvýšenej výnosnosti fondu v ročnom vyjadrení. Na rozdiel od ukazovateľa alfa, ukazovateľ Sharpa hodnotí iný aspekt efektívnosti portfólia fondu, pretože pri jeho výpočte sa používa iný ukazovateľ rizika. Namiesto ukazovateľa beta je to ukazovateľ štandardná odchýlka. Anglický ekvivalent tohto výrazu je Sharpe ratio.