Inflácia

Inflácia

Inflácia je ekonomický jav, ktorý označuje zvýšenie celkovej úrovne cien v ekonomike. Tento proces vedie k poklesu kúpnej sily meny, keďže za rovnakým množstvom peňazí možno zakúpiť menej tovarov a služieb. Mieru inflácie merajú viaceré indexy, vrátane indexu spotrebiteľských cien (CPI) a indexu výrobných cien (PPI).

Príčiny inflácie

Existuje niekoľko príčin inflácie vrátane dopytovej inflácie, kedy je dopyt po tovaroch a službách vyšší ako ich ponuka, a nákladovej inflácie, kedy sú náklady na výrobu zvyšované a tieto zvyšované náklady sa odzrkadľujú v cenách pre spotrebiteľov.

Formy inflácie

Druhy inflácie z kvantitatívneho hľadiska (rýchlosti rastu cenovej hladiny), t.j. podľa tempa rastu:

  1. mierna inflácia
  2. cválajúca inflácia
  3. hyperinflácia

Mierna inflácia

Mierna inflácia sa nazýva aj plazivá inflácia. Tempo rastu cien neprekračuje tempo rastu výroby. Pohybuje sa od 1% – 10% ročne. Mierna inflácia je charakterizovaná ako jednocifernéročné tempo rastu cenovej hladiny.Často sa označuje ako plazivá. Tempo rastu cenovej hladiny neprekračuje tempo rastu výkonu ekonomiky. Rastie nielen nominálny, ale aj reálny produkt. Mierna inflácia je charakterizovaná ako jednociferné ročné tempo rastu cenovej hladiny. Často sa nazýva aj plazivá inflácia. Je pre ňu charakteristické, že tempo rastu cenovej hladiny neprekračuje tempo rastu výkonu ekonomiky. Rastie nie len nominálny, ale aj reálny produkt. Takáto inflácia je v rámci ekonomického systému akceptovateľná.

Cválajúca inflácia

Pri cválajúcej inflácii tempo rastu výroby zaostáva za tempom rastu cien. Peniaze strácajú kúpnu silu. Ľudia ich držia čo najmenej. Pohybuje sa medzi 10% až 100% ročne. Cválajúca alebo galopujúca inflácia, ktorá znamená dvojciferné až trojciferné ročné tempo rastu cenovej hladiny, teda ceny rastú rýchlejšie oproti výkonu ekonomiky a spôsobuje to veľké ťažkosti v peňažnom obehu. Jej dôsledkom je klesajúca kúpna sila peňazí, čo sa prejavuje aj v správaní ekonomických subjektov. Rastie snaha skracovať držbu peňazí na minimum, t.j. Obyvateľstvo si ponecháva len nevyhnutné množstvo peňažných prostriedkov, lebo tie majú len slabú schopnosť uchovávať hodnotu do budúcnosti. Cválajúca – galopujúca inflácia znamená dvojciferné až trojciferné tempo rastu cenovej hladiny. Ceny rastú rýchlejšie oproti výkonu ekonomiky a spôsobuje to veľké ťažkosti v peňažnom obehu. Jej dôsledkom je klesajúca kúpna cena peňazí, čo sa prejavuje v správaní ekonomických subjektov. Rastie snaha skracovatť dŕžbu peňazí na minimum, t.j. obyvateľstvo si ponecháva len nevyhnutné množstvo peňažných prostriedkov. Peniaze majú len slabú schopnosť uchovávať hodnotu do budúcnosti. Takáto inflácia sa stáva súčasťou kalkulácií pri uzatváraní obchodných kontraktov.

Hyperinflácia

Hyperinflácia je extrémny prípad. Pohybuje sa od 100% – 1.000% ročne. Tempo rastu cien je vysoké a nemá už žiadny súvis s tempom rastu výroby. Ceny sú vysoko nestabilné. Peniaze už neplnia takmer žiadnu úlohu. Vzniká tovarový alebo bartrový obchod, prípadne v krajine prebieha výmena v inej mene. Hyperinflácia, ktorá sa považuje za krajný, extrémny prípad. Je to štvorciferné a viacciferné tempo rastu cenovej hladiny a znamená rozpad peňažného systému a zrútenie hospodárskych väzieb. Cenová špirála sa rozvíja nezávisle od tempa rastu výroby. Peniaze sú znehodnotené, prestávajú plniť svoje funkcie. Hyperinflácia sa považuje za extrémny prípad. Je to štvor a viacciferné tempo rastu cenovej hladiny a znamená rozpad peňažného systému, zrútenie hospodárskych väzieb a podobne. Cenová špirála sa rozvíja nezávisle od tempa rastu výroby. Peniaze sú znehodnotené, prestávajú plniť svoje funkcie (nie sú uchovávateľom hodnoty, z výmenných procesov sú vytlačené tovarovou výmenou – barterom). Aj keď ide o krajný prípad, je sledovateľný tak v minulosti, ako aj v súčasnosti.

Dôsledky inflácie

Inflácia má rôzne dôsledky na ekonomiku a obyvateľstvo. Zvyšovanie cien môže ovplyvniť nákupnú silu obyvateľstva, vytvárať neistotu v podnikaní a ovplyvňovať rozhodnutia o investíciách a úsporách.

Riadenie inflácie

Vlády a centrálne banky sa snažia riadiť infláciu prostredníctvom rôznych politík, vrátane menovej politiky, fiškálnej politiky a regulácie trhu. Cieľom je udržiavať stabilnú úroveň cien, aby sa minimalizovali nepriaznivé dôsledky pre ekonomiku.

Komentáre k článku Inflácia (4)

  1. Hlavné dôsledky inflácie zahŕňajú pokles kúpnej sily peňazí, čo ovplyvňuje nákupnú silu obyvateľstva a môže spôsobiť neistotu v podnikateľskom prostredí, čo ovplyvňuje investičné a úsporné rozhodnutia jednotlivcov a firiem.

  2. Je možné považovať infláciu za úplne negatívny jav, alebo môže mať aj pozitívne stránky?

  3. Aj keď inflácia má zvyčajne negatívny dopad, v niektorých prípadoch môže stimulovať ekonomiku tým, že motivuje ľudí míňať a investovať peniaze skôr, ako ich hodnota klesne, čo môže podporovať ekonomický rast.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥