Bolonská deklarácia

Bolonská deklarácia

Bolonská deklarácia predstavuje kľúčový dokument v oblasti európskeho vzdelávania. Vznikla ako výsledok spoločného stretnutia 29 ministrov zodpovedných za vzdelávanie, vrátane ministra školstva Slovenskej republiky, ktoré sa konalo 19. júna 1999 v talianskom meste Bologna. Bolonská deklarácia stanovila základné smery a ciele, ktoré by mali formovať európsky vzdelávací priestor. Tento dokument významne ovplyvnil organizáciu vysokoškolského vzdelávania v celej Európe a zaviedol mnoho dôležitých zmien a noviniek.

Ciele Bolonskej deklarácie

Hlavnými cieľmi Bolonskej deklarácie boli:

  1. Prijatie systému transparentných a porovnateľných akademických hodností.
  2. Zavedenie dvoch stupňov vysokoškolského vzdelávania: pregraduálneho a graduálneho.
  3. Zriadenie kreditného systému štúdia, ktorý by umožnil študentom získať kredity za absolvované kurzy a mobilne presúvať svoje štúdium medzi univerzitami v rámci Európy.
  4. Podpora študentskej mobility a možnosti študovať v rôznych európskych krajinách.
  5. Zlepšenie spolupráce medzi univerzitami a inštitúciami pri hodnotení kvality vzdelávania.

Význam Bolonskej deklarácie

Bolonská deklarácia mala a stále má obrovský význam pre európske vzdelávanie. Vytvorenie spoločného európskeho vzdelávacieho priestoru umožnilo študentom voľnejšie presúvať sa medzi univerzitami v rôznych krajinách a získavať širokú škálu skúseností a vedomostí. Zaviedenie stupňov vysokoškolského vzdelávania uľahčilo hodnotenie kvality vzdelávania a jeho porovnateľnosť medzi rôznymi krajinami. Kreditný systém štúdia sa stal flexibilným nástrojom na individuálnu prispôsobivosť štúdia a študentskú mobilitu.

Výsledkom Bolonskej deklarácie bolo vytvorenie Európskeho priestoru pre vyššie vzdelávanie (EHEA), ktorý zahrňuje viac ako 50 európskych krajín. Tento priestor umožňuje študentom a akademickým pracovníkom slobodne sa pohybovať a študovať v rôznych európskych krajinách, čo prispieva k obohateniu kultúrnej a vzdelávacej skúsenosti.

Záver

Bolonská deklarácia znamenala významný krok v rozvoji európskeho vzdelávacieho systému a umožnila tvorbu spoločného európskeho vzdelávacieho priestoru. Tento dokument dodnes formuje organizáciu vysokoškolského vzdelávania v Európe.

Výsledkom spoločného stretnutia 29 ministrov zodpovedných za vzdelávanie (vrátane ministra školstva SR), konaného 19. júna 1999 v Boloni bolo vyhlásenie, nazývané bolonská deklarácia. Určuje rámcovo smery, ktorými sa má uberať vytváranie tzv. spoločného európskeho vzdelávacieho priestoru. Hlavnými zámermi bolonskej deklarácie sú prijať systém transparentných a porovnateľných akademických hodností, zaviesť pregraduálny a graduálny stupeň vysokoškolského vzdelávania, zriadiť kreditový systém štúdia, podporiť študentskú mobilitu, zlepšiť spoluprácu pri hodnotení kvality vzdelávania.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥