Deriváty

Základné poznatky o derivátoch

Deriváty sú termínové kontrakty s podkladovým aktívom, ktoré predstavujú stávku na vývoj jeho budúcej ceny. Tieto finančné nástroje sa odvodzujú od rôznych typov majetku, ako sú akcie, obligácie, komodity, menové kurzy alebo úrokové sadzby, a predstavujú dôležitú súčasť moderného finančného trhu.

Druhy a formy derivátov

Deriváty zahŕňajú rôzne druhy a formy finančných nástrojov. Klasickými príkladmi sú futures, opcie (options) a swapy. Waranty sú príkladom odvodených cenných papierov, ktoré umožňujú získať akcie emitenta pod určitými podmienkami a s nimi sa dá samostatne obchodovať. V širšom zmysle patrí medzi deriváty aj široká škála iných finančných produktov, ako sú napríklad podielové listy s hybridným charakterom.

Význam a aplikácie derivátov

Deriváty majú kľúčový význam pre hedging, špekulácie a riadenie rizika na finančných trhoch. Umožňujú investorom a firmám chrániť sa proti cenovým výkyvom alebo špekulovať na zmeny cien podkladových aktív. Okrem toho sa deriváty využívajú v komplexných investičných a obchodných stratégiách na rôznych trhoch vrátane devízových a komoditných trhov.

Riziká a výzvy spojené s derivátmi

Aj keď deriváty ponúkajú mnohé výhody, sú spojené aj s významnými rizikami. Tieto riziká zahŕňajú trhové riziko, protistranné riziko a likviditné riziko. Je dôležité, aby sa investori a obchodníci s derivátmi vyznali v týchto rizikách a mali primerané stratégie na ich riadenie.

Regulácia a budúcnosť derivátov

Regulácia derivátov je neustále sa vyvíjajúca oblasť, pričom sa kládny dôraz na transparentnosť a znižovanie systémového rizika. V dôsledku globálnych finančných kríz sa zvýšila pozornosť regulátorov na derivátové trhy. Budúcnosť derivátov bude pravdepodobne formovaná ďalším vývojom regulačného prostredia a inováciami v oblasti finančných technológií.

Termínové kontrakty s podkladovým aktívom, ktoré predstavujú stávku na vývoj jeho budúcej ceny.

Odvodené druhy a formy finanćných nástrojov a obchodov s nimi; napríklad akcie a obligácie predstavujú klasické cenné papiere. Ak sú spolu s dlhopismi emitované cenné papiere (poukážky) umožňujúce za určených podmienok získať akcie emitenta, vznikajú tak odvodené cenné papiere (napríklad waranty), s ktorými sa dá samostane obchodovať. V širšom zmysle sú napríklad odvodenými cennými papiermi napríklad tiež podielové listy so stanovensou splatnosťou majúcou hybridný charakter medzi majetkovým a úverovým cenným papierom. Derivateves majú vzťah k obchodom. Napríklad na základe štandardných termínovaných a prémiových obchodov sa vyvinuli ich štandardizované formy tzpu Futures a Option. Derivované obchody sa dajú aplikovať aj na devízové a iné finančné nástroje. Anglický ekvivalent tohto výrazu je Derivative.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥