Rímske zmluvy

Rímske zmluvy a európska integrácia

Rímske zmluvy predstavujú kľúčový míľnik v histórii európskej integrácie. Boli podpísané ministrami zahraničných vecí Šestky, ktorú tvorili Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Taliansko, Holandsko a Luxembursko, dňa 25. marca 1957 v Ríme. Tieto zmluvy založili dva základné pilieře európskej spolupráce – Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (EURATOM).

Ciele a dôsledky EHS

Hlavným cieľom EHS bolo vytvorenie colnej únie, ktorá by zabezpečila voľnú výmenu tovaru medzi členskými štátmi a zaviedla jednotné colné tarify vo vzťahu k tretím krajinám. To vytvorilo základ pre hlbokú hospodársku integráciu v rámci Šestky. Okrem colnej únie sa členské štáty zaviazali koordinovať menovú a obchodnú politiku, politiku hospodárskeho rastu, daňový systém, dopravnú a sociálnu politiku a spoločnú poľnohospodársku politiku.

Zmluva EURATOM

Zmluva EURATOM sa týkala spolupráce členských štátov v oblasti jadrovej energie. Jej cieľom bolo zaistiť mierový výskum a využitie jadrovej energie pre civilné účely. Týmto spôsobom mala Zmluva EURATOM prispieť k hospodárskemu rozvoju a energetickému bezpečenstvu európskych krajín.

Význam a dôsledky rímskych zmlúv

Rímske zmluvy mali významné dôsledky pre európsku integráciu. Vytvorili základ pre vznik Európskeho spoločenstva a neskôr Európskej únie. Tieto zmluvy umožnili hlbokú hospodársku spoluprácu medzi členskými štátmi a prispeli k mierovému vývoju jadrovej energie. Okrem toho otvorili cestu pre ďalšie zmluvy a dohody, ktoré posilnili proces európskej integrácie.

Záver

Rímske zmluvy sú symbolom začiatku európskej integrácie a základom pre vytvorenie Európskeho hospodárskeho spoločenstva a Európskej spoločenstva pre atómovú energiu. Ich podpísanie v roku 1957 znamenalo historický krok k hlbšej hospodárskej a politickj integrácii v rámci Európy a vytvorilo základ pre dnešnú Európsku úniu.

Ministri zahraničných vecí Šestky, t. j. Nemecka, Francúzska, Belgicka, Talianska, Holandska a Luxemburska podpísali 25. marca 1957 v Ríme Zmluvu o vytvorení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a Zmluvu o Európskom spoločenstve pre atómovú energiu (EURATOM). Hlavným cieľom EHS bolo založenie colnej únie, ktorá by zabezpečila voľnú výmenu tovaru a zavedenie jednotných colných taríf vo vzťahu k tretím krajinám. Základ spolupráce predstavovala koordinácia menovej a obchodnej politiky, politiky hospodárskeho rastu, daňového systému, dopravnej a sociálnej politiky a spoločnej poľnohospodárskej politiky. Zmluva EURATOM predpokladala spoluprácu členských štátov v oblasti mierového výskumu a využitia jadrovej energie.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥