Sprostredkovateľský orgán pod riadiacim orgánom (SORO) v európskej integrácii
Sprostredkovateľský orgán pod riadiacim orgánom (ďalej len SORO) predstavuje dôležitý koncept v rámci európskej integrácie, kde verejné alebo súkromné subjekty a služby zohrávajú kľúčovú úlohu v realizácii projektov a programov pod vedením riadiaceho orgánu. Tento článok sa zameriava na význam, definíciu a úlohu SORO v kontexte nariadenia Rady (ES) č. 1083/2006.
Význam Sprostredkovateľského Orgánu pod Riadiacim Orgánom
V európskej integrácii hrá SORO kľúčovú úlohu pri vykonávaní úloh a projektov definovaných riadiacim orgánom. Jeho úlohou je vykonávať povinnosti a zodpovednosti v mene riadiaceho orgánu s cieľom dosiahnuť efektívnu implementáciu európskych politík a programov.
Definícia Sprostredkovateľského Orgánu pod Riadiacim Orgánom
Podľa článku 2 Nariadenia Rady (ES) č. 1083/2006 je SORO akýkoľvek verejný alebo súkromný subjekt, vrátane verejných alebo súkromných služieb, ktorý koná pod vedením riadiaceho orgánu alebo vykonáva povinnosti v jeho mene. Táto definícia zdôrazňuje závislosť SORO od riadiaceho orgánu a zodpovednosť za vykonávanie delegovaných úloh.
Úlohy Sprostredkovateľského Orgánu pod Riadiacim Orgánom
SORO má široký rozsah úloh, ktoré môžu zahŕňať:
- Implementácia projektov: Vykonáva časti projektov alebo programov v súlade s pokynmi riadiaceho orgánu.
- Komunikácia a koordinácia: Zabezpečuje efektívnu komunikáciu medzi riadiacim orgánom a subjektmi, ktoré realizujú projekty.
- Finančná správa: Riadi správu finančných prostriedkov a ich alokáciu podľa smerníc riadiaceho orgánu.
SORO je neoddeliteľnou súčasťou implementácie projektov financovaných z európskych fondov a zohráva kľúčovú úlohu pri dosahovaní cieľov a politík Európskej únie.
V zmysle čl. 2 Nariadenia Rady (ES) č. 1083/2006 každý verejný alebo súkromný subjekt alebo verejná alebo súkromná služba, ktorá koná pod vedením riadiaceho orgánu alebo ktorá vykonáva povinnosti v mene takéhoto orgánu.