Štátna pomoc

Štátna pomoc v európskej integrácii

Orgán štátnej správy zriadený v zmysle zákona č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov zabezpečujúci sústavu činností v rámci systému Štátnej pokladnice, najmä centralizáciu riadenia verejných financií, realizáciu rozpočtu subjektov verejnej správy, vedenie a správu účtov klientov a realizáciu platobného styku klientov.

Štátna pomoc je dôležitým ekonomickým pojmom v kontexte európskej integrácie. Pre mnohých prijímateľov príspevku zo štrukturálnych fondov predstavuje finančnú podporu v zmysle pravidiel štátnej pomoci. Každý uchádzač o príspevok musí v spolupráci s implementačnou agentúrou absolvovať tzv. test štátnej pomoci, ktorý rozhodne o príslušnosti subjektu podliehajúceho štátnej pomoci. Typicky sa to týka súkromných a iných podnikateľských subjektov, ktoré smerujú k dosiahnutiu zisku.

Pravidlá štátnej pomoci

Podrobnejšie pravidlá týkajúce sa poskytovania štátnej pomoci sú definované v schémach štátnej pomoci. Tieto schémy určujú podmienky, výšku príspevku a postup pre príjemcov finančnej podpory. Štátna pomoc zahŕňa príspevok zo štrukturálnych fondov a príspevok z verejných zdrojov krajiny, napríklad zo štátneho rozpočtu alebo od obcí a vyšších územných celkov.

Definícia štátnej pomoci

Štátna pomoc sa vymedzuje ako akákoľvek pomoc poskytovaná zo štátneho rozpočtu alebo z verejných zdrojov podnikateľovi, ktorá by mohla narušiť súťaž alebo ohroziť ju tým, že preferuje určité podniky alebo produkciu konkrétnych druhov tovarov. Táto definícia zahŕňa príspevky poskytované prostredníctvom štrukturálnych fondov a z verejných zdrojov, ktoré môžu ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi EÚ.

Úloha Štátnej pokladnice

V rámci procesu poskytovania štátnej pomoci je dôležitým aktérom aj Štátna pokladnica, ktorá zabezpečuje sústavu činností v systéme Štátnej pokladnice. Jej úlohou je centralizovať riadenie verejných financií, realizovať rozpočty subjektov verejnej správy, a zabezpečovať vedenie účtov a platobný styk klientov.

Pre mnohých prijímateľov príspevku zo štrukturálnych fondov pôjde o poskytnutie finančnej pomoci v zmysle pravidiel štátnej pomoci. Preto každý uchádzač o príspevok v spolupráci s implementačnou agentúrou bude povinný vykonať tzv. test štátnej pomoci, ktorého výsledok určí, či ide o subjekt, na ktorý sa vzťahuje štátna pomoc. Zvyčajne ide o súkromné a iné podnikateľské subjekty založené na dosahovanie zisku. Ak sa na základe tohto testu zistí, že uchádzač spadá do tejto kategórie, budú sa na neho viazať pravidlá štátnej pomoci. V takomto prípade základom pre výpočet príspevku je regionálna mapa štátnej pomoci Slovenskej republiky, podľa ktorej sa určuje strop intenzity pomoci z oprávnených výdavkov projektu. Podrobné pravidlá pre poskytnutie príspevku, jeho výšku, podmienky definujú schémy štátnej pomoci. Do štátnej pomoci sa zahŕňa príspevok štrukturálneho fondu a príspevok z verejných zdrojov krajiny (napr. zo štátneho rozpočtu, príspevku obce, VÚC). Pravidlá štátnej pomoci sú upravené v schémach štátnej pomoci. Vyhlasovateľmi schém štátnej pomoci sú MH SR, MPSVR SR, MVRR SR, MP SR, MŽP SR.

akákoľvek pomoc poskytovaná z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo akoukoľvek formou z verejných zdrojov podnikateľovi, ktorá narúša súťaž alebo hrozí narušením súťaže tým, že zvýhodňuje určité podniky alebo výrobu určitých druhov tovarov a môže nepriaznivo ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi Spoločenstva.

akákoľvek pomoc poskytovaná z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo akoukoľvek formou z verejných zdrojov podnikateľovi, ktorá narúša súťaž alebo hrozí narušením súťaže tým, že zvýhodňuje určité podniky alebo výrobu určitých druhov tovarov a môže nepriaznivo ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi Spoločenstva;

Akákoľvek pomoc poskytovaná z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo akoukoľvek formou z verejných zdrojov podnikateľovi, ktorá narúša súťaž alebo hrozí narušením súťaže tým, že zvýhodňuje určité podniky alebo výrobu určitých druhov tovarov.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥